Gazali Net Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa > Gazali'nin Eserleri > Gazali'nin Kitaplarından Alıntılar
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  Forum Yardım Forum Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

İ.GAZALİ( Hz.) LERİNDE SELÂM VE SELÂMET

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj / Okunmamış Mesajları Gör
fatma Açılır Kutu Gör
Kalfa
Kalfa
Simge

K.Tarihi: 28 Nisan 2010
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 230
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı fatma Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: İ.GAZALİ( Hz.) LERİNDE SELÂM VE SELÂMET
    Gönderim Zamanı: 11 Ekim 2011 Saat 12:19
İ.GAZALİ( Hz.) LERİNDE SELÂM VE SELÂMET

"Selam Allah’ın isimlerinden bir isimdir. Manasını muamelelerinde ve muaşeretlerinde kullansınlar diye onu kullarına  emanet olarak vermiştir. Eğer selamette olmayı dilersen arkadaşın senden salim olsun. Kendine merhamet etmeyene sen merhamet et. Şüphesiz insanlar fitneler ve mihnetler içindedir. Kişi ya nimetlere gark olmuş durumdadır. Ta ki onların şükrünü eda etsin. Veya sıkıntılar meşakkatler içindedir. Ta ki sabrını göstersin.

Hayır ve keramet Allah’a itaattedir. Hor, hakir ve zelil olmak ise ona isyandadır.

Selamet nasıl bir şeydir? O ancak meçhul kalmış kişilerdedir. Eğer meçhul kalmışlar da yoksa, uzlettedir. Fakat uzlet meçhul kalmışlık gibi değildir. Eğer uzlette de selamet yoksa sükûttadır. Fakat sükût uzlet gibi değildir. Eğer sükûtta yoksa zararlı olmayıp faydalı olan sözü söylemektedir. Fakat bu da sükût gibi değildir.

Eğer selamet istersen zıtlarla nizaya girişme. Müşkül şeylere rağbet etme. Her kim ki BEN derse, sen de SEN de. Kim ki BENİM derse, sen de SENİN  de. Selamet bilgiçliğin yok oluşundadır. Bilgiçliğin yok oluşu ise İradenin kaybolmasındandır. İradenin kaybolması ise Allah’ın, senin işlerinden idaresini üzerine aldıklarını bildiğini iddia etmekten vazgeçmendir.

İsa a.s. der ki;
- Dilini tut. Evin seni içine alsın. Nefsini yırtıcı hayvan, ve yakıcı ateş yerine koy. Onu öyle kabul et. Ona göre sakın. Eskiden insanlar dikensiz birer yaprak idiler. Sonraları yapraksız bir diken oldular. Yine eskiden insanlar, kendileriyle şifa bulunan birer deva idiler. Sonraları şifası olmayan birer illet oldular.  "

Not; İmam-ı Gazali Hz. lerinin ARİFLER YOLU eserinden alıntıdır.

http://ekabir.blogcu.com/i-gazali-hz-lerinde-selam-ve-selamet/2520179
Düzenleyen fatma - 11 Ekim 2011 Saat 12:23
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Powered by Web Wiz Forums Free Express Edition
Copyright ©2001-2009 Web Wiz
Türkçe Çeviri Hakan Tekgöz

Bu Sayfa 0,047 Saniyede Yüklendi.