Gazali Net Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa > Gazali İle İlgili Güncel Haberler > Gazali ile ilgili güncel haberler
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  Forum Yardım Forum Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

İmam Gazali Üsküdar'da anıldı

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj / Okunmamış Mesajları Gör
sibel Açılır Kutu Gör
Kalfa
Kalfa


K.Tarihi: 28 Nisan 2010
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 189
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı sibel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: İmam Gazali Üsküdar'da anıldı
    Gönderim Zamanı: 14 Aralık 2011 Saat 21:16
 
 
Ümraniye Belediyesi, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İslamî Araştırmalar Vakfı 5-7 Ekim tarihleri arasında ortak bir sempozyum düzenledi. Sempozyumun başlığı “900. Vefat Yılında Gazzâli”. Bunun için 50 akademisyen İstanbul’a davet edildi. Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sunumlar için, oluşturulan komisyona 600 kadar tebliğ teklifi geldi, bunların arasından belirlenen 50 kadar isim sempozyum kapsamında İstanbul’a davet edildi.

Seminerler dopdolu!

Üç gün süren sempozyumda Gazali’nin hayatı, entelektüel kimliği, çeşitli disiplinlere olan etkisi, kendisinden etkilenen ilim adamlarına katkıları, Gazali’ye yönelik eleştiri ve tepkiler, Gazali’nin düşünce sisteminin günümüzde nasıl okunması gerektiği gibi birçok konu işlendi. İki salonda birden devam eden sunumlar oldukça ilgi gördü. 14’ü yabancı üniversitelerden, 36’sı ise Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen 50 akademisyenin sunumları konuşma esnasında İngilizce, Arapça ve Türkçeye çevrildi. İsteyen katılımcılar kulaklıkla konuşma çevirilerinden faydalandılar.

Gazali’nin felsefesinin İbn Rüşd felsefesi ile karşılaştırılması, Gazali’nin nesh meselesinde İmam Şâfiî’ye muhalefeti, Gazali’nin çeşitli ilimlere katkısı, Kant’ı etkilediğine dair kanıtlar ve daha birçok ilgi çekici konu bu sempozyumda ele alındı, örnekleriyle anlatıldı, sorular üzerinde duruldu.

Gazali’yi tanımak için toplandık

Seminer aralarında çay ve aperatif ikramı ile konuklar dinlenme ve katılımcılarla sohbet imkanı buldu.
Tasavvuf, felsefe ve ilahiyat alanlarında ortaya koyduğu düşünceler ile vefatından 900 yıl sonra da anlaşılmaya çalışılan bir değer olan Gazali, 50 farklı başlık altında, Türkiye’den ve çeşitli ülkelerden gelen akademisyenler tarafından bizlere anlatılmış oldu. Bu vesile ile bu büyük alimi tekrar düşünmemiz ve hakkında okumalar yapmamız gerektiğini de hatırlamış bulunduk.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Powered by Web Wiz Forums Free Express Edition
Copyright ©2001-2009 Web Wiz
Türkçe Çeviri Hakan Tekgöz

Bu Sayfa 0,078 Saniyede Yüklendi.