Gazali Net Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa > Gazali ile İlgili Anlatılar > Hakkında Anlatılanlar
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  Forum Yardım Forum Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Hz. Musa ile İmam Gazali'nin konuşması

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj / Okunmamış Mesajları Gör
painter Açılır Kutu Gör
Çırak
Çırak


K.Tarihi: 17 Ocak 2012
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 12
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı painter Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Hz. Musa ile İmam Gazali'nin konuşması
    Gönderim Zamanı: 29 Ocak 2012 Saat 03:13
Hazret-i Musa ile imam Gazali Hazretlerinin konusması

Peygamber efendimiz Miracda iken Musa aleyhisselam ile görüşür. Hz. Musa, "Ümmetimin âlimleri İsrail oğullarına gelen peygamberler gibidir" buyuruyorsunuz. Bir âlim nasıl olur da peygamber gibi olur diyor. Peygamber efendimiz, bir âlim çağırır.

Hz. Musa gelen âlime sorar:

- Senin adın ne?

- Muhammed bin Muhammed bin Muhammed Gazali

Hz. Musa sorar:

- Ben sana adın ne dedim, sen tâ dedelerinin adını bile söyledin? Böyle söylemek uygun mu? Sadece sorulana cevap vermek gerekmez miydi?

- Efendim Allahü teâlâ, (Ya Musa elindeki ne) diye sorduğunda siz, Asa deyip bırakmadınız.

(Bu elimdekini yere vurunca su çıkar, bununla düşmanların oyunlarını bozarım, gerektiğinde bu ejderha olur, sihirbazların sihirlerini yok ederim, yürürken dayanırım. Bu Asanın bana çok faydaları vardır) demiştiniz. Öyle değil mi?

- Evet öyle demiştim.

- Maksadınız Allahü teâlâ ile daha fazla konuşmak değil miydi?

- Evet.

- Ben de sizin gibi ulülazm büyük bir peygamberi bulmuşken konuşmayı uzatmak için dedelerimin de ismini söyledim.

Hz. Musa, Peygamber efendimiz aleyhisselama der ki:

- Şimdi anlaşıldı, gerçekten de senin ümmetinin âlimleri Beni İsrailin peygamberleri gibi imiş. (Ruhulbeyan c.2, s. 568)


Aynı kıssanın bir başka anlatımı:

Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) miraca ciktiginda, semada Hazreti Musa ile karsilasir. Hazreti Musa, Allah Resûlu'ne "Ya Muhammed! Sen, 'Benim ummetimin alimleri Benî Israil'in peygamberleri gibidir' buyuruyorsun." der. O sirada Imam-i Gazali'nin ruhaniyeti (rahmetullahi aleyh) oraya gelir ve Musa (aleyhisselam) ile gorusurler. Hazreti Musa; "Sen kimsin?" diye sorunca, Imam-i Gazali, "Muhammed oglu, Muhammed oglu, Hamid oglu Imam-i Gazali'yim" diye cevap verir. Bu cevap uzerine Hazreti Musa, "Kunyeni neden bu kadar uzun soyledin? Yalnizca Imam Gazali deseydin kifayet etmez miydi?" diye sorar. Imam-i Gazali soyle cevap verir: "Allah (celle celâluhû) ile konusmaya gittigin zaman sana "Sag elindeki nedir?" diye sordugunda, sen onu tanitirken "O benim asamdir. Ona dayanir ve onunla davarlarima yaprak silkelerim. Ayrica onunla daha pek cok ihtiyacimi gideririm." (Tâhâ Sûresi, 20/18) diye uzun uzun anlattin, kisaca cevap verseydin yeterli olmaz miydi?" seklinde, sorusuna soruyla cevap verir. Musa (aleyhisselam) da buna cevap olarak: "Ben Allahu Teala ile biraz daha fazla konusabilmek icin uzunca acikladim." der. Imam-i Gazali de: Sen, Allah'in (celle celâluhû) buyuk peygamberlerindensin. Kelîmullah'sin. Kitap verilenlerdensin. Ben de seninle daha fazla konusabilme serefine nâil olmak icin uzun aciklamada bulundum." seklinde cevap verir.

Düzenleyen painter - 29 Ocak 2012 Saat 03:16
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Powered by Web Wiz Forums Free Express Edition
Copyright ©2001-2009 Web Wiz
Türkçe Çeviri Hakan Tekgöz

Bu Sayfa 0,047 Saniyede Yüklendi.