Gazali Net Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa > Gazali'nin Eserleri > Eyyüh-el-Veled
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  Forum Yardım Forum Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Ey Ogul

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj / Okunmamış Mesajları Gör
fatma Açılır Kutu Gör
Kalfa
Kalfa
Simge

K.Tarihi: 28 Nisan 2010
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 230
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı fatma Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Ey Ogul
    Gönderim Zamanı: 18 Mayıs 2010 Saat 23:51
HÜCCET-ÜL-ISLÂM IMÂM-I GAZÂLÎNIN EYYÜHELVELED (Ey Ogul)

Kitabinin Tercümesi


Allahü teâlânin lutf-u ihsâni ile lâtin harfleri ile basilmasi nasip olan (Ey Ogul)ismi ile meshûr ilmihâl kitabi ilk olarak Süleymân bin Cezâ' hazretleri tarafindan 960 [m.1552] senesinde türkçe te'lîf edilmistir.[(Islâm ahlâki) kitabinin üçüncü kismina bakiniz!] Hüccet-ül-islâm Imâm-i Muhammed Gazâlî hazretlerinin(Ihyâ-ül-Ulûm) kitabindan ve diger mûteber kitaplarindan istifâde edilerek hazirlanan bu kitaba yanlis olarak (Hüccet-ül-islâm)ismi verilerek, Hüccet-ül-islâm Imâm-i Gazâlînin (Eyyühel Veled) kitabinin tercümesi zan olunmustur.

Eyyühel Veled kitabi,arabî olup,birçok kütübhânelerimizde, meselâ Bâyezidde Belediye kütübhânesinde 812 ve 941 numaralar ile mevcuttur.Türkçe tercümesi de, meselâ Nuriosmâniyye Kütübhânesinde vardir.Biz,Bursa Umûmî Kütübhânesi Emîniyye kisminda 97-1437 numarada kaydli fârisî tercümesinden bir miktâr türkçeye çevirdik.

Herhangi bir kimse,herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda, herhangi bir kimseye,herhangi bir seyden dolayi,herhangi bir sûrette hamd eder,onu medhederse,bu hamdlerin hepsi,Allahü teâlâya mahsûstur.Cünkü, herseyi yaratan,terbiye eden, yetistiren,her iyiligi yaptiran,gönderen hep Odur.Kuvvet, kudret sahibi yalniz Odur.

Bütün duâlar ve iyilikler,Onun Peygamberi ve sevgilisi olan Muhammed aleyhisselâma ve Ona yakin ve sevgili olanlarin ve Eshâbinin hepsine olsun.

Büyük Imâm,insanligin büyük önderi,müslümanlarin hakli ve dogru olduklarini gösteren senetleri,Muhammed Gazâlî (Allahü teâlâ ona bol bol rahmet eylesin) hazretleri hicretin 450. yilinda Tus sehrinde tevellüd ve 505[m.1111] de orada vefât etti.Kendisine senelerce hizmet edip tâm ilim ögrenen talebesinden birisi,kendi kendine düsünüp; senelerce zahmet çekip çok sey ögrendim.Bu kadar çok ilimden bana en lüzûmlu ve faydalisi acaba hangisidir?

Âhirette imdâdima yetisecek,mezarda dünya dostlarim beni yalniz birakip gittikleri zaman,bana arkadas olacak, mezardan kalkinca,ananin evladindan,kardesin kardesinden, dünyadaki dostlarin birbirlerinden kaçip,herkes basinin çâresini aradigi vakit beni kurtaracak olan acaba hangisidir? Dünyada,âhirette faydasi olmiyan acaba hangileridir? Bilsem de bunlardan uzaklassam.Cünkü, Peygamberimiz(Faydasiz ilmi ögrenmekten ve Allahü teâlâdan korkmiyan kalbden ve dünyaya doymiyan nefsten ve Allah için aglamayan gözden ve kabûle lâyik olmiyan duâdan Allahü teâlâ bizi korusun) buyurmustur,diye uzun zaman düsündükten sonra, anlamak için hocasi olan Hüccet-ül-Islâm Imâm-i Gazâlîye (Allahü teâlâ,onun kabrini nûr ile doldursun) mektûb yazdi ve bununla berâber birkaç zaman hayrli duâ etmesini yalvardi ve bu suâlin cevabi,her ne kadar(Ihyâ-ül-ulûm),(Kimyâ-yi saadet),(Tefsîrler),(Hadis-i Erba'in)ve(Minhâc) gibi kitaplarinizda yazili ise de, bana kisa, açik ve faydali cevap veriniz de,her sabah okuyup,ona göre hareket edeyim, dedi.

Hüccet-ül-islâm Imâm-i Gazâlî,su cevabi yazip gönderdi:

FASL

1 - Ey sevgili oglum ve sâdik dostum! Allahü teâlâ, sana uzun uzun ömürler verip,ömrünü ibâdet ile ve Onun gösterdigi yolda gitmek ile geçirmek nasip eylesin! Bütün nasihatlar Peygamberimiz Muhammed sallallahü aleyhi ve sellemden alinmistir.Ondan gelmiyen nasihatlar fayda vermez.Dünyaya yayilmis olan bu nasihatlardan,birisini bile almadin ise, senelerce yanimda niçin kaldin ve niçin okudun?

2 - Peygamberimizin dünyaya yayilan nasihatlarindan biri sudur:

(Allahü teâlânin,bir kuluna rahmet etmeyecegine,ona gazâb ve azâb edecegine alâmet,dünyaya ve âhirete faydasi olmiyan seylerle mesgûl olmasi,zamanlarini lüzûmsuz seylerle öldürmesidir.Bir kimsenin ömründen bir saati,Allahü teâlânin begenmedigi bir seyde geçerse,ne kadar çok pisman olsa, üzülse yeridir.Bir kimse kirk yasini geçtigi hâlde onun hayrli isleri,yâni sevaplari,kötü islerinden,yâni günahlarindan ziyâde olmadi ise,Cehenneme hazirlansin).

3 - Bu hadis-i serifin mânasini iyi anlayanlara, bu nasihat yetisir.
http://www.mollacami.com/konu/huccet-ul-islam-imam-i-gazalinin-eyyuhelv-14107.html
Yukarı Dön
Abidin Açılır Kutu Gör
Çırak
Çırak
Simge

K.Tarihi: 28 Aralık 2010
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 19
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı Abidin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 12 Nisan 2011 Saat 18:12
Haluk Kurdoglunun sesinden Eyyühel veledin okunmasi...(5 bölüm)

http://www.youtube.com/watch?v=sJnP0vo3TWI&feature=fvsr


"Mümin eli ve dili ile kimseye zarar vermeyendir" Hadis (dinimizislam.com dan)
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Powered by Web Wiz Forums Free Express Edition
Copyright ©2001-2009 Web Wiz
Türkçe Çeviri Hakan Tekgöz

Bu Sayfa 0,031 Saniyede Yüklendi.