Gazali Net Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa > Gazali'nin Eserleri > Tehâfet-ül-Felâsife
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  Forum Yardım Forum Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

TEHÂFÜTÜ´EL-FELÂSİFE

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj / Okunmamış Mesajları Gör
zczamaneyolcusu Açılır Kutu Gör
Kalfa
Kalfa

K.Tarihi: 29 Nisan 2010
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 706
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı zczamaneyolcusu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: TEHÂFÜTÜ´EL-FELÂSİFE
    Gönderim Zamanı: 22 Mayıs 2010 Saat 02:15
  İslam düşüncesinin şekillenmesinde önemli bir yeri olan Gazâli kelam, felsefe, mantık, usul-i din, tasavvuf konularında yazdığı kitaplarla haklı bir üne sahip bir filozoftur. Kimileri tarafından felsefeye ve filozoflara yöneltiği eleştiriler nedeniyle İslam felsefesinin donuklaşmasına yol açtığı suçlaması, Gazâli`nin önemli bir düşünür olduğu gerçeğini değiştirmez. Doğu ile batı felsefelerinde çok önemli bir kitap olarak kabul edilen bu çalışma günümüzde de geçerliliğini korumaya devam etmektedir. Gazâli bu kitabında filozofların başlıca şu konulardaki görüşlerini ele almaktadır: Meselelerin fihristi, filozofların alemin kadim olduğu hakkındaki delilleri, alemin yapıcısının bulunduğunu ispatlamakatan aciz olduklarını açıklamak, filozofların Allah`ın birliğine ve illeti olmayan vücudu vacip iki zatın farzedilmesinin caiz olmadığına delil getirmekten aciz olduklarını açıklamak, ilk varlığın cisim olmadığını açıklamak, ilk varlığın cisim olmadığını ispatlamaktan aciz olduklarını göstermek, tabiiyyat, insan ruhlarının var olduktan sonra yok olmalarının imkansız olup edebi oldukları hakkındaki iddialarının doğru olmadığını göstermek.. Zihninizi sarsacak teorik tartışmaların yeraldığı önemli bir kitap.

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör