Gazali Net Ana Sayfa
Anasayfa Anasayfa > Gazali'nin Meşhur Sözleri > Gazali'nin Sözleri
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar
  Forum Yardım Forum Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

IMAM GAZALI (RH.A ) DEN ..IBRET ALINACAK SÖZLER

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj / Okunmamış Mesajları Gör
sibel Açılır Kutu Gör
Kalfa
Kalfa


K.Tarihi: 28 Nisan 2010
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 189
Aktiflik
Seviye
Deneyim
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı sibel Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: IMAM GAZALI (RH.A ) DEN ..IBRET ALINACAK SÖZLER
    Gönderim Zamanı: 02 Mayıs 2010 Saat 11:10
Ölü olsun diri olsun sakin kimseyi küçük görme; sonra helak olursun. Çünki bilmezsin belki o senden daha hayirli birisidir.Kötüledigin kisi simdi fasik olabilir, ancak sonuç önemlidir. Kim bilir, belki sen onun simdiki hali üzere ölürsün, o ise güzel bir halde gidebilir.

Sirf zengin oldugu için kimseyi gözünde büyütme. Çünkü bütün dünya ve içindekiler Allah katinda küçüktür. Dünya ehlini gözünde büyüttügün an dünya büyümüs ancak sen Allah katinda küçülmüs olursun.

Dünyalik elde etmek için sakin dininden ve edebinden bir sey verme. Böyle yaparsan degil Allah katinda kendilerine sirin gözükmek istedigin insanlarin gözünde de düsmüs olursun. Ayrica elinede bir sey geçmez. Hem dinden hem dünyaliktan olursun. Böyle davranmakla eline dünya mali geçerse, hayirli olani verip adi olani almis olursun ki, sonuç yine zarardir.

Yüce rabbinin takdir ve tecellilerine razi ol. Insanlarave özellikle dünya ehline halinden sikayet etme. Sonra Allah seni onlara birakir, perisan olursun.
Kendin zengin isen, kimseye ihtiyacim yok diye kibirlenme. Çünkü Allah Teala bir gün seni begenmedigin o kimselere muhtaç eder ve sana kibrinin cezasini çektirir.

Her gördügüne hemen vaaz ve sohbete baslama. Bak, söyledigini anlar ve alir durumda ise sohbet et; degilse sükutu tercih et. Buna dikkat etmezsen çoklariyla bozusursun.

Bir sahsi hedef alarak kimseye ögüt ve nasihat verme. Sadece, ortada olan ve çoklari tarafindan yapilan bir kusura dikkat çekmek için konus.

Insanlardan bir igilik gördügün zaman önce Allah'a sükret sonra ona vesile olan kimseye tesekkür et. Nimeti göndereni unutma, getirenide ihmal etme.

Insanlardan bir kötülük gördügün ve bir kinama ile karsilastigin zaman hemen karsilik vermeye, kendini temize çikarmaya kalkma.

Sana kötülük yapanlari Allah'a havale et, kötülüklerden O'na sigin. Eger intikamla ugrasirsan, daha büyük zararlarla karsilasirsin ve ömrünü bos yere harçamis olursun.

Seninle ugrasanlara; Ben iyi bir adamim, lakin siz kiymetimi bilemiyorsunuz deme ve böyle düsünme, Iyi bil ki, gönüllere sevgi veren ve diledigini kullarina sevdiren sadece Allah Teala'dir. Senin hakkin olan sevgi sana gelir, endise etme.

Insanlarin içinde bulundugun zaman, onlarin dogru sözlerine kulak ver, kötü sözlerine karsi sagir ol. Konusunca hakki muhafaza etmek için konus. Yanlis isler için bir kelime bile sarf etme.

Her gördügün kimse ile sohbet etme, herkesle beraber olayim deme. Çünkü insanlarin çogu sende gördügü yanilmalari hos karsilamaz, hatalarini affetmez, kusurlarini örtmez. Üstelik sende gördügü bir kusuru yayar, dostlarinla arani açar.

Arkadas olacagin insani iyi seç, onu dene, tani.

Arkadas olacagin kimsenin bir vazifeye getirildiginde veya vazifeden alindiginda nasil davrandigina bak.

Onun zenginlik ve fakirlik hallerindeki davranislarini kontrol et. Kendisiyle yolculuk yap, alisveriste bulun. Ona çok muhtaç oldugun andaki davranisini gör.

Eger bütün bu hallerinden hosnut ve razi olursan onunla arkadas ol. Senden büyükse onu baba gibi say, küçükse evlat gibi sev, sahip çik.

Sana Allah'i hatirlatacak bir arkadas bulunca ona simsiki saril, ondan ayrilma, onu küçümseme. Onu kendin için bir devlet bil. Böyle kimseler mümin için bir ganimettir. Iyi arkadas yanlizliktan hayirlidir.

Pek tanimadigin bir müslüman sanabir ikramda bulunursa, onu güzel niyetle kabul et. Bunu nereden aldin, bu haram midir, helalmidir? diye sorma. Adamin müslüman olmasi ve malin da elinden bulunmasi senin için kafidir. Bosuna vesveseye düsme. Devir bozuktur, arastirmak lazimdir, deme. Müslümana kötü zan beslemek helal degildir.

Sana karsi kötülük yapanlari affedip onlara iyilik yapman bir fazilettir, fakat baskalarina zulmeden ve Allah'a isyan eden kimselere ihlas ve ikram edilmez. Çünkü zalime ihsanda, mazluma haksizlik vardir. Mazlumun hakkina riayet daha mühimdir.

insani giybetten ve bakalarini kötülemekten iki sey alikoyar. Birincisi, kendi kusurlarini düsünmek ve onlarin tedavisiyle meskul olmak, ikincisi de zikrullah ile arkadas olup dilini tutmak.!

Nimetlere sükret

Ey ogul!

Allah'in verdigi nimete dâima sükret.

Musa Aleyhisselâm, münacatinda, "Yâ Rabbi! Âdemogullarina el, ayak, göz, kulak ve sair birçok nimetler verdin. Âdemogullari bu nimetlerin sükrünü nasil îfa edebilir?" diye sordu.

Cenab-i Hak ona söyle buyurdu:

"Yâ Musa! Verdigim nimeti Benden bilip, kendi isinden ve çalismasindan bilmeyen kulum, ona verdigim nimetin sükrünü eda etmis olur. Verdigim nimetleri kendinden ve çalismalarindan bilip, Benden bilmeyen kulum da nimetin sükrünü eda etmemis olur. Kula lâyik olan gece ve gündüz Bana tesbih ve hamd etmektir."Fakirlere ihsan et

Ey ogul!

Cenab-i Hakkin ihsan buyurdugu nimetten fakirleri ve muhtaçlari hissedar etmek sükürdür. Eger kapina bir fakir gelirse, onun kalbini hos et, öyle gönder.Sadakayi gizli ver

Ey ogul!

Sadaka verirken gizli vermek, kendine bir musibet geldiginde bagirip çagirmayarak, yaygara yapmayarak gizlemek gerekir.

Bir günah islediginde ceza gelmeden hemen tevbe et. Sadaka vermek siddiklar nisanidir. Onlar siddiklar zümresindendir.Tamahkâr olma

Ey ogul!

Tamahkâr olma. Kalbin kati ve kara olur. Çok mal arttirmak için hasislik etme.Salih insanlarin sohbetinde bulun

Ey ogul!

Âlimlerin ve sâlih insanlarin sohbet ve meclisinde bulunmayi elden birakma. Peygamber Efendimiz bir hadislerinde söyle buyurmuslardir:

"Bir kimse ulema ve sâlihlerin meclis ve sohbetine giderse. Cenab-i Hak o kimsenin herbir adimina karsilik kabul olunmus bir hac sevabi ihsan eder."

Âlim ve sâlih zatlar Allah'in dostlaridir. Onlari ziyaret edenin sevabi Allah'in evini ziyaret edenin sevabi gibidir.Darginlari baristir

Ey ogul!

Dargin ve küsülü olanlari baristir ki, sen de yarin Kiyamet gününde mesrur ve sad olasin.

Musa Aleyhisselâm münacatinda, "Yâ Rabbi! Küsülü iki kisiyi baristirana ne ecir verirsin? Senin rizani kazanmak için halka zulmetmeyenlere nasil bir mükâfat verirsin?" diye sordu.

Hak Teâlâ söyle buyurdu:

"Ben de yarin Kiyamet gününde ona selâmet verip korktugundan emin ederim."Merhametli ol

Ey ogul!

Cenab-i Hak sefkati ve merhameti sebebiyle Musa Aleyhisselâma peygamberlik verdi. Ey ogul! Sen de sefkat ve merhameti elden birakma ki merteben yüce olsun.

Yeryüzünde olan mahlukata merhamet eyle. Resul-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.) söyle buyurmustur:

"Yâ Ebâ Hüreyre! Yeryüzünde olan mahlukata merhar met eylersen, Allah da sana merhamet
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Powered by Web Wiz Forums Free Express Edition
Copyright ©2001-2009 Web Wiz
Türkçe Çeviri Hakan Tekgöz

Bu Sayfa 0,063 Saniyede Yüklendi.