Sayfayı Yazdır | Close Window

İmam Gazali Üsküdar'da anıldı

Nereden Yazdırıldığı: Gazali Net
Kategori: Gazali İle İlgili Güncel Haberler
Forum Adı: Gazali ile ilgili güncel haberler
Forum Tanımlaması: Yeni tercüme edilmiş serleri, Tv programları, Belgeseller, VB.
URL: http://www.gazali.net/forum_posts.asp?TID=1482
Tarih: 28 Ocak 2022 Saat 06:21
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 9.67 - http://www.webwizforums.com


Konu: İmam Gazali Üsküdar'da anıldı
Mesajı Yazan: sibel
Konu: İmam Gazali Üsküdar'da anıldı
Mesaj Tarihi: 14 Aralık 2011 Saat 21:16
 
 
Ümraniye Belediyesi, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İslamî Araştırmalar Vakfı 5-7 Ekim tarihleri arasında ortak bir sempozyum düzenledi. Sempozyumun başlığı “900. Vefat Yılında Gazzâli”. Bunun için 50 akademisyen İstanbul’a davet edildi. Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sunumlar için, oluşturulan komisyona 600 kadar tebliğ teklifi geldi, bunların arasından belirlenen 50 kadar isim sempozyum kapsamında İstanbul’a davet edildi.

Seminerler dopdolu!

Üç gün süren sempozyumda Gazali’nin hayatı, entelektüel kimliği, çeşitli disiplinlere olan etkisi, kendisinden etkilenen ilim adamlarına katkıları, Gazali’ye yönelik eleştiri ve tepkiler, Gazali’nin düşünce sisteminin günümüzde nasıl okunması gerektiği gibi birçok konu işlendi. İki salonda birden devam eden sunumlar oldukça ilgi gördü. 14’ü yabancı üniversitelerden, 36’sı ise Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gelen 50 akademisyenin sunumları konuşma esnasında İngilizce, Arapça ve Türkçeye çevrildi. İsteyen katılımcılar kulaklıkla konuşma çevirilerinden faydalandılar.

Gazali’nin felsefesinin İbn Rüşd felsefesi ile karşılaştırılması, Gazali’nin nesh meselesinde İmam Şâfiî’ye muhalefeti, Gazali’nin çeşitli ilimlere katkısı, Kant’ı etkilediğine dair kanıtlar ve daha birçok ilgi çekici konu bu sempozyumda ele alındı, örnekleriyle anlatıldı, sorular üzerinde duruldu.

Gazali’yi tanımak için toplandık

Seminer aralarında çay ve aperatif ikramı ile konuklar dinlenme ve katılımcılarla sohbet imkanı buldu.
Tasavvuf, felsefe ve ilahiyat alanlarında ortaya koyduğu düşünceler ile vefatından 900 yıl sonra da anlaşılmaya çalışılan bir değer olan Gazali, 50 farklı başlık altında, Türkiye’den ve çeşitli ülkelerden gelen akademisyenler tarafından bizlere anlatılmış oldu. Bu vesile ile bu büyük alimi tekrar düşünmemiz ve hakkında okumalar yapmamız gerektiğini de hatırlamış bulunduk.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
http://www.gazete2023.com/haber/9407/imam-gazali-uskudarda-anildi.html - http://www.gazete2023.com/haber/9407/imam-gazali-uskudarda-anildi.htmlSayfayı Yazdır | Close Window

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.67 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2010 Web Wiz - http://www.webwizguide.com