Sayfayı Yazdır | Close Window

Gazali.Net

Nereden Yazdırıldığı: Gazali Net
Kategori: Genel
Forum Adı: Genel Paylaşım
Forum Tanımlaması: Genel Paylaşım
URL: http://www.gazali.net/forum_posts.asp?TID=28
Tarih: 17 Haziran 2021 Saat 21:23
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 9.67 - http://www.webwizforums.com


Konu: Gazali.Net
Mesajı Yazan: admin
Konu: Gazali.Net
Mesaj Tarihi: 29 Nisan 2010 Saat 11:45
Merhabalar; bu forumu açmak isteyişimin tek bir hedefi var. O da; yaşantıları ile örnek olmuş bilim insanlarının toplum tarafından tanınmasını sağlamaktır. Bu şahsiyetlerin fikirlerine günümüz teknolojisini kullanarak hızlı bir şekilde ulaşılmasıdır. Kişi hakkında ki yazılı ve görsel tüm verileri bir site altında toplamak istedim.
Bu işe de gönlümün aktığı fikirlerini çok beğendiğim renkli karakteri olan Gazali'den başlamayı uygun buldum. 
Ebu Hanife dendiğinde fıkıh (İslam Hukuku) akla gelir, Buhari dendiğinde hadis, Taberi dendiğinde tefsir. Abdulkadir Geylani dendiğinde ise tasavvuf. Ancak Gazali dendiğin tefsirden hadise, fıkıhtan tasavvufa, aşktan felsefeye tüm İslam bilimleri ve kavramları akla gelir. Hakikati arayış aşkı, onu bilimin en engin sularına daldırmış, duyguların en coşkulu halleriyle yüzleştirmiştir. Bu yüzden ilk olarak onu tanıtmayı düşündüm. Ömrüm vefa ettikçe o güzel ve sağlam fikirlerini insanlığa yaymasında yardımcı olacağım. Ona, bizlere bıraktığı eserleri için sonsuz müteşekkirim. 

KZCevaplar:
Mesajı Yazan: oz78tr
Mesaj Tarihi: 04 Şubat 2011 Saat 10:53
Merhaba
Bende imam gazali yi okumaya yeni başladım
Gerçekten çok büyük bir alim böyle bir site yaptiginiz için teşekkür ederim,Mesajı Yazan: Abidin
Mesaj Tarihi: 10 Şubat 2011 Saat 13:46

Imam Ragib el Isfehani cok büyük Islam alimi idi. Imam Gazali ile ayni zamanlarda yasadi. Imam Ragibin bir eseri var "Tafsilul neseteyn" diye Lütfi Dogan 1973de tercüme etmis. O kitab bende var ve tipki Imam Gazali gibi insanin nefsin tanimasi ve seadete giden yollari anlatiyor.  Ahlak akaid ve tasawwuf ilimleri beraber isliyor. Cok veciz uslubu vardir. Kitabi okudukca Imam Gazali ile benzerlikler aklima geliyor. Aralarinda baglar saglam olmasi gerekiyor. Katip Celebi Imam Gazalinin ezzeria isimli eserini elinden düsürmedigini yazmis ve Imam Fahreddin Razi iki alimi ayni yüksek seviyede görmekte.

Acaba bu iki alimin eserlerini kiyaslamis bir arastirma varmi merak ettim. Bu konuda bilgisi olan varsa paylasirsa memnun olurum.

Tesekkür ederim-------------
"Mümin eli ve dili ile kimseye zarar vermeyendir" Hadis (dinimizislam.com dan)Sayfayı Yazdır | Close Window

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums® version 9.67 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2010 Web Wiz - http://www.webwizguide.com